Објавено на:

Путин гневен: Нацистите во Украина се однесуваат како теротисти

t

Нацистите во Украина се однесуваат како терористи, поставувајќи системи за наведување ракети во Киев и Харков, изјави рускиот претседател Владимир Путин.


„Бандера и неонацистите поставуваат тешко оружје, вклучително и системи за ракетно наведување, директно во централните области на големите градови, вклучувајќи ги Киев и Харков.

Тие планираат да предизвикаат одговор на руските ударни комплекси на населените населби. Во суштина, тие дејствуваат на ист начин како терористите ширум светот: се кријат зад луѓето, надевајќи се дека ќе ја обвинат Русија за цивилни жртви“, рече Путин за време на консултациите со постојаните членови на Советот за безбедност на Русија, со кои разговараше за специјалната операција.

Путин им се обрати на украинските војници на кои им порача да ја преземат власта во свои раце.


„Уште еднаш им се обраќам на војниците на вооружените сили на Украина. Преземете ја власта во свои раце. „Не дозволувајте неонацистите и бандерите да ги користат вашите деца, вашите сопруги и постари лица како жив штит. Можно е полесно да се договориме со вас отколку со оваа банда наркомани и неонацисти кои се населиле во Киев. и го зеде целиот украински народ како заложник“, рече тој.е Путин.

Тој нагласи дека основниот конфликт во рамките на специјалната операција на Русија во Украина не се води против редовната украинска армија, туку против националистичките формации.


„Главните битки на руската армија, како што се очекуваше, не се против редовните единици на вооружените сили на Украина, туку против националистичките формации кои, како што е познато, се директно одговорни за геноцидот во Донбас и крвта на мирните граѓани на народот. републики“, рече тој. Путин.


Рускиот претседател посочи дека руската армија успешно ја извршува својата воена должност за време на специјалната операција во Украина, решавајќи ја задачата за заштита на безбедноста и заштита на татковината.


„Сакам да дадам највисока оценка за постапките на руските војници и офицери. Дејствуваат храбро, професионално, херојски. „Тие успешно ја извршуваат својата воена должност“, рече Путин.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Путин со коментар за конфликтот во Нагорно-Карабах

Москва прави се` за да се заштитат…

(Видео) Опасна реклама од министерството за одбрана…

„Ќе се вратиме во Киев“, вели војникот.…

(Видео) Уапсен трговец со деца призна дека…

Во видео признанието на уапсениот трговец со…