Објавено на:

Путин даде зелено светло: 16 илјади странски борци ќе се борат за Русија во Украина

t

Повеќе од 16.000 странски борци, многу од нив од Блискиот Исток и искусни во борбата против џихадистите, сакаат да одат во Украина и да се приклучат на силите на Народните републики Доњецк и Луганск, поддржани од Русија, изјави во петокот рускиот министер за одбрана. За време на состанокот на Советот за национална безбедност тој предложи да им се даде зелено светло.

„Сметаме дека би било правилно да се одговори позитивно на тие барања, особено што тоа го прават не за пари, туку затоа што тоа е нивна желба. Знаеме многу од тие луѓе – тие ни помогнаа да се бориме против ИСИЛ [терористичката група Исламска држава] во најтешкото време во изминатите 10 години“, се сеќава Сергеј Шојгу.

Претседателот Владимир Путин рече дека ја поддржува идејата, посочувајќи дека противниците на Русија во Украина на сличен начин регрутираат странски доброволци.

„Западните спонзори на Украина, на украинскиот режим, не го кријат тоа, направете го тоа на отворено, кршејќи го меѓународното право“, рече Путин, откако ги означи странските борци кои патуваат да се борат за Украина „платеници“.

Киев дозволи странски доброволци да дојдат во Украина и да се борат против руските трупи таму. Некои западни земји ги предупредија своите активни воени членови да не одговорат на повикот. Сепак, Киев тврди дека околу 20.000 странски државјани од 52 земји се согласиле да помогнат во нејзината кауза.

За време на состанокот во Москва, Шојгу предложи и вооружување со понапредно оружје на силите на отцепените региони на Украина, кои Москва ги призна како суверени држави. Тој рече дека руските трупи заробиле многу воен хардвер од Украина, вклучително и противвоздушни и противтенковски преносни ракети доставени од Запад, кои, како што рече, бунтовниците би можеле добро да ги искористат.

Рускиот претседател исто така го одобри овој предлог, велејќи дека ќе ги потпише соодветните наредби доколку е потребно.

Министерот, исто така, го покрена прашањето за зајакнување на НАТО во Источна Европа, што е направено во услови на непријателства во Украина. Руската војска има планови како да се спротивстави, објави Шојгу. Путин рече дека ова прашање бара дополнително размислување.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Многу успех! Ултрамаратонецот Тони Манев ќе ја…

Ултрамаратонецот Тони Манев од Штип веќе шест…

Мицотакис: Грција нема да ги открие оружјата…

Ова е ставот на Стејт Департментот, на…

Филипче: Кредитот е неповолен, станува збор за…

Гледано од економски аспект кредитот од 500…

Минчев: Буџетот е во катастрофална состојба

Министерот за јавна администрација Горан Минчев веќе…

АХВ: Заштитете ги и животните од високите…

Во услови на високи надворешни температури Агенцијата…