Објавено на:

Путин даде предлог ТРАЕН МИР, ама ако Украина ги даде овие територии!

t

Рускиот претседател Владимир Путин денеска, обраќајќи им се на руските дипломати, го претстави новиот предлог до Киев и Западот за решавање на украинскиот конфликт.

„Денеска даваме уште еден конкретен, реален мировен предлог. Ако во Киев и западните престолнини го отфрлат, како и досега, тоа е, сепак, нивна работа, нивна политичка и морална одговорност за продолжување на крвопролевањето. Очигледно е дека реалноста на теренот, на борбената разделна линија, ќе продолжи да се менува, ама не во корист на режимот во Киев. А условите за почеток на преговорите ќе бидат поинакви“, рече рускиот претседател.
Тој ја претстави и суштината на рускиот предлог, кој, како што нагласи, не е привремено примирје или прекин на огнот, како што на пример сака Западот, да се запрат загубите за да се разоружа режимот во Киев и да се подготви за нова офанзива.


„Ќе повторам, не се работи за замрзнување на конфликтот, туку за негово дефинитивно завршување. Уште еднаш ќе кажам – штом Киев се согласи на сличен тек на настаните што го предлагаме денес, се согласи на целосно повлекување на своите војници од регионите ДНР, ЛНР, Запорожје и Херсон, и тој процес всушност започне, ние сме подготвени да започнат преговори без одлагање. Ќе повторам, нашиот принципиелен став е следниов – неутрален, неблок, ненуклеарен статус на Украина, нејзина демилитаризација и денацификација, особено што тие се согласија со овие параметри во целина за време на преговорите во Истанбул во 2022 година. рече Путин, прецизирајќи дека тогаш и во „Во однос на демилитаризацијата, сè беше јасно, се беше пропишано – бројот на сè, тенкови, сè беше договорено“, рече тој.


„Без сомнение, правата, слободата и интересите на граѓаните што зборуваат руски во Украина треба целосно да се обезбедат, да се признаат новите територијални реалности, статусот на Крим, Севастопол, Доњецк и Луганските народни републики, регионите Керсон и Запорожје како субјекти на Руска Федерација. Понатаму, сите тие основни принципиелни одредби треба да се потврдат во форма на основни меѓународни договори. Нормално, тоа претпоставува укинување на сите западни санкции против Русија. Верувам дека Русија предлага варијанта која ќе овозможи војната во Украина да заврши реално. Односно, повикуваме да се сврти трагичната страница на историјата. Дури и ако е тешко, постепено, чекор по чекор, започнете да воспоставувате односи на доверба и добрососедство меѓу Русија и Украина и во Европа како целина“, заклучи рускиот лидер.
Путин, исто така, рече дека извршната власт во Украина е узурпирана и се држи незаконски, како што беше случајот во 2014 година. „Претседателскиот мандат на украинскиот претседател Володимир Зеленски истече, а со тоа и неговиот легитимитет, кој не може да се врати со никакви средства“, рече тој и нагласи дека Врховниот совет за труд на Украина во моментов е единствената легитимна власт.
Зборувајќи за конференцијата во Швајцарија, Путин рече дека дијалогот ќе се сведе на едноставни демагошки разговори со цел да се обвини Русија. Без учество на Русија и отворен дијалог, невозможно е да се реши украинскиот конфликт и да се договори за севкупната безбедност на Европа, рече Путин.
Кога станува збор за американско-украинскиот безбедносен договор, Путин рече дека тоа е „блеф“ и дека документот не е валиден. Тој исто така рече дека за Русија не и е важно какви договори потпишува Владимир Зеленски, додавајќи дека има пропагандистичка компонента.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова провокативна изјава на Медведев: Русија да…

Русија треба да направи се за да…

Сијарто: Ако не ја запреме војната стотици…

Стратегијата на Европската унија и НАТО не…

Кина до НАТО: Добро размислете што правите…

Кина го советува НАТО да размисли за…

НАТО се обврза да обезбеди воена помош…

НАТО официјално се обврза да обезбеди воена…

Гаши се сретна со претседателот на украинската…

На маргините на Парламентарниот самит во Вашингтон,…