Објавено на:

Путин доминира- Борел призна дека ЕУ е на работ на пораз

t

Европската унија ја разгледува можноста за дипломатски пораз и ги проучува сите опции кои Русија може да ги преземе, изјави шефот на европската дипломатија, Џозеф Борел.

Според него, во тек се преговори со САД, Катар и Азербејџан за испорака на гас.

„Мораме да бидеме подготвени во случај дипломатијата да не успее. „Ги разгледуваме сите опции и сценарија, вклучително и соработката со партнерите, како што се САД, Катар и Азербејџан, за испораките на гас во случај Русија да одлучи да ги намали или запре испораките“, напиша Борел на својот блог на веб-страницата на европската дипломатија.

Одлуката на Москва да го прошири списокот на европски дипломати на кои им е забранет престој во Русија „нема правна основа и е транспарентна“, рече Борел.

„Со оваа одлука, Русија продолжува да одржува атмосфера на тензија во Европа наместо да помага за деескалација“, додаде тој.

Како што истакна европскиот дипломат, во моментов „Русија води војна на нерви“ и дека ЕУ „мора да си го задржи своето“ и да инсистира на дипломатија.

Борел рече дека ќе се разгледаат мерки кои ќе предизвикаат „големи трошоци за руската економија и финансискиот систем“, вклучително и „контрола на извозот на производи потребни на Русија за да ги исполни своите стратешки амбиции“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хороскоп за недела (10 декември)

ОВЕН Бидете јасни и гласни, но не…

За многу години: Денес се празнуваат овие…

Светиот маченик Јаков Персијанец Роден е во…

(Документи+Видео) Ова се доказите за соработката помеѓу…

Maкедонската јавнос е во шок по деталите…

Добри вести од соседството, пронајдена e Сара!…

Пронајдена е Сара П.(17) од Борча која…

Koнечно искрен политичар: Не верувајте на сѐ…

Не верувајте во сѐ што ви кажуваме.…