Објавено на:

Путин заминува во посета на Блискиот Исток

t

Рускиот претседател Владимир Путин оваа недела ќе ги посети Обединетите Арапски Емирати и Саудиска Арабија, изјави за порталот Лајф помошникот на рускиот лидер Јуриј Ушаков.


„Ова ќе биде работна посета, ќе има разговори, меѓу другото, и со принцот престолонаследник на Саудиска Арабија. Пред тоа ќе бидеме во работна посета на Обединетите Арапски Емирати. Се надевам дека ова ќе бидат многу корисни разговори. ги сметаме за исклучително важни“, рече тој.
Последен пат претседателот на Русија беше во државни посети на Обединетите Арапски Емирати и Саудиска Арабија пред пандемијата со Ковид-19, во октомври 2019 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Ковачевски: На изборите ќе се има…

На изборите во 2024 година ќе имаме…

Путин најави одговор за влезот на Финска…

Хелсинки немаше „неволји“ со Москва со години,…

Трамп: Бајден со политичкиот прогон врз мене…

Рускиот претседател претходно изјави дека обвинението за…

Путин: Русија ќе спречи какво било странско…

Русија ќе спречи какво било странско мешање…

Макрон е подготвен да го обнови дијалогот…

Доколку претседателот Путин има сериозни предлози и…