Објавено на:

Путин и Русите не им се лути на Украинците – им се лутат само на тие што сакаат да станат дел од НАТО

t

Портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков ги отфрли тврдењата дека рускиот претседател Владимир Путин е лут на украинскиот народ и истакна дека неговиот гнев е насочен кон оние кои сакаат земјата да стане дел од НАТО и американските нуклеарни ракети да бидат распоредени на украинска територија.

„Тој не им се лути на Украинците и никој овде во Русија не им се лути. Тој е лут на оние луѓе во Украина кои сакаат да станат дел од НАТО и американските нуклеарни ракети да бидат распоредени на територијата на Украина. Тој е лут на оние кои го забрануваат рускиот јазик во нивната земја, како и на оние кои носат нацистички обележја на улиците на Киев и Лавов. „За оние Украинци кои би сакале да разговараат со светот, со преговарачката група од Минск неколку години, без да исполнуваат никакви обврски“, објасни Песков.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нагло се зголемила продажбата на антидепресиви во…

Продажбата на антидепресиви во руските аптеки се…

Историски момент за Русинката Ана Кикина: Стана…

Руски астронаут првпат по 20 години полета…

Естонија бара НАТО да ги засили патролите…

Естонскиот министер за одбрана, Хано Певкур го…

Њујорк Тајмс: Американските разузнавачки агенции велат дека…

Американските разузнавачки агенции велат дека членовите на…

ЕУ: Србија да објасни зошто не воведува…

Неименуван висок претставник на Европска комисија, порача…