Објавено на:

Путин кажа до кога мора да заврши специјалната воена операција во Украина? Украинските медиуми објавија точен датум!

t

Владимир Путин веќе прогласи „крај“ на војната во Украина, тврдат властите во Киев, што одговара на истиот датум кога Русија го слави поразот на нацистите во Втората светска војна.

Генералштабот на вооружените сили на Украина рече дека руската пропаганда „ја наметнува идејата дека војната мора да заврши пред 9 мај 2022 година“.

Русија секоја година одржува екстравагантна парада на денот на победата на Црвениот плоштад во Москва на тој датум за да го одбележи предавањето на нацистичка Германија и крајот на Втората светска војна.

Генералштабот на вооружените сили на Украина во објава на Фејсбук соопшти: „Според достапните информации, меѓу персоналот на вооружените сили на Руската Федерација постојано се врши пропагандна работа, што ја наметнува идејата дека војната мора да биде завршенa пред 9 мај 2022 година.“

Тие, исто така, тврдеа дека руските медицински установи, поставени на територија блиску до границата со Украина, се „окупирани од ранети војници на Руската Федерација кои учествувале во војната против Украина и наишле на единици на одбранбените сили во борба“.
Поштата на украинските вооружени сили додаде: „Итно, непријателот презема мерки за обновување на борбената способност на воздушните единици на воздухопловните трупи, кои претрпеа критични загуби и во жива сила и во воена опрема“.

Украинските вооружени сили соопштија дека руските окупатори се соочуваат со „огромни тешкотии“ во украинските градови и „немаат поддршка од локалното население“. – пишува Дејли Меил.

Тие тврдеа дека на Крим, руска бригада одржала церемонија за 100 загинати членови на единицата. Тие рекоа дека слични сцени се видени во градот Севастопол, каде што тврдеа дека се убиени маринци во црноморската флота.

Ажурирањето на украинските вооружени сили вели дека руските војници поставиле „филтрационен камп“ во Докучаивск, во регионот Доњецк, за цивили кои се обидуваат да побегнат од опколениот град Мариупол.

Огромната руска прослава на победата во Втората светска војна се одржува секоја година, еден ден откако Западна Европа го слави Денот на победата над фашизмот на 8 мај поради временската разлика помеѓу Русија и другите земји од Советскиот блок и по средноевропско време.

Денот на победата во Русија е национален празник, затворајќи ги повеќето јавни канцеларии, училишта и бизниси, а поради други попроруски земји кои го емитуваат говорот за денот на победата на рускиот претседател, настанот е еден од најгледаните прилики во светот во годината.

Во 2020 година, настанот беше одложен за подоцна во годината поради пандемијата на коронавирус, и покрај тоа што беше значајна 75-годишнина од нацистичкото предавање во 1945 година, во 23:01 часот по средноевропско време.

За Москва, која е по московско стандардно време, крајот на војната во Европа дојде по полноќ, што значи дека земјата слави еден ден подоцна.

Путин нареди настанот во 2020 година да се одржи на 24 јуни, користејќи околу 14.000 војници кои веќе имале коронавирус, а со тоа развиле имунитет против вирусот.

Во 2021 година, настанот се одвиваше како и обично и покрај тоа што Русија бележеше најмалку 8.000 нови инфекции дневно во тоа време.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На Зеленски му е драго што Бајден…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, денеска разговара со…

Путин планира нуклеарен тест во близина на…

Се стравува дека рускиот претседател Владимир Путин…

Цареви! Руските пренкери ѝ се јавија на…

Претседателот на Молдавија до руските пренкери: Подготвени…

(Видео) Ковачевски за “Инфомакс”: Се согласувам со…

На прашање на Инфомакс дали премиерот Ковачевски…

Рускиот Рибар: Украинците користат американска технологија, секоја…

Руски "Рибар" на Твитер детално ја објаснува…