Објавено на:

Путин: Односите помеѓу Русија и Обединтеи Арапски Емирати на највисоко ниво на сите времиња

t

Претседателот на Русија ја опиша блискоисточната земја како „главен трговски партнер на Москва во арапскиот свет“.

Односите меѓу Русија и Обединетите Арапски Емирати се на највисоко ниво на сите времиња, изјави претседателот Владимир Путин за време на неговата државна посета на Абу Даби во средата.

Говорејќи на церемонијата за добредојде организирана од претседателот на ОАЕ Мохамед бин Зајед Ал Нахјан, рускиот лидер ги пофали просперитетните врски меѓу двете земји во бизнисот и енергетскиот домен.

„Денес, благодарение на вашиот став, нашите односи достигнаа невидено високо ниво“, рече Путин.

Рускиот претседател ги опиша ОАЕ како „главен трговски партнер на Москва во арапскиот свет“, истакнувајќи дека трговскиот промет меѓу парот е зголемен за 67% во 2022 година и изразувајќи надеж дека овој тренд ќе се забрза.

Путин понатаму изјави дека двете земји активно ја прошируваат индустриската соработка додека се вклучени во неколку големи заеднички потфати за нафта и гас. Тие исто така соработуваат како дел од нафтената група ОПЕК +, додаде тој.

На дипломатски фронт, рускиот лидер забележа дека двете страни ќе разговараат за актуелните тензии низ светот, особено за војната меѓу Израел и Хамас, но и за украинскиот конфликт.

Претседателот Шеик Мохамед ги опиша односите со Русија како „историски“, истакнувајќи дека тие се развиваат во многу области во корист на двете нации.

ОАЕ се појавија како клучен трговски партнер на Русија на Блискиот Исток од почетокот на украинскиот конфликт во февруари 2022 година, што доведе до тоа западните земји да воведат економски санкции без преседан на Москва.

По посетата на ОАЕ, Путин се очекува да разговара со саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман во Ријад подоцна во среда. Според Кремљ, двајцата ќе разговараат за билатералната соработка во трговската, економската и инвестициската област, како и за регионални и меѓународни прашања.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров се заканува? Западот е на работ…

Западот е на работ на директен воен…

Русија и Кина потпишаа Меморандум за соработка…

Врховниот командант на руската морнарица, адмирал Александар…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

Небензја: Денеска над Балканот демне опасност од…

Постојаниот претставник на Руската Федерација во ОН,…

Американски милијардер: Украина ќе доживее крах –…

Американскиот милијардер Дејвид Сакс, по усвојувањето во…