Објавено на:

Путин потпиша указ за регрутирање на 134.500 млади мажи

t

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за пролетно регрутирање, во кое се вклучени 134.500 млади мажи, нови регрути, пренесе Бета.

Путин и рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјавија дека овие регрути нема да учествуваат во војната во Украина.

Меѓутоа, овој месец руската војска призна дека голем број регрути завршиле во Украина, па дури и биле заробени таму, потсетува агенцијата.

Во уредбата се наведува дека регрутирањето ќе започне на 1 април и ќе трае до 15 јули.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Не гледај што правам, слушај што зборувам:…

Со жалење можеме да констатираме дека советничката…

Германските власти до граѓаните: Штедете го плинот,…

Германските власти ги повикуваат граѓаните да се…

(Видео) Апсење во Македонија: Сузбиена криминална група…

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција…

Трајановски до советниците од ВМРО-ДПМНЕ: Каде што…

Советникот во Советот на Град Скопје, од…

Се плаши од големи напади: Зеленски свика…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски свика за утре…