Путин: Русија има што да брани и со што да се гордее!

t

Русија има што да брани, важно е тоа да им го покаже на добронамерните кон Русија, која е мнозинство во светот, изјави рускиот лидер Владимир Путин за време на неговата посета на Меѓународната изложба „Русија“, која завршува денеска во Москва.

„Имаме што да браниме. Важно е самите да го почувствуваме тоа и да и покажеме на нашата земја и на сите наши добронамерници, кои се мнозинство во светот, што можеме да направиме и кон што се стремиме, благодарение на работата и талентот на нашиот народ“, рече Путин. .

Изложбата беше отворена во VDNH на 4 ноември минатата година и требаше да заврши во април, но во јануари Путин предложи да се продолжи до лето. Шефот на државата на 1 јули потпиша указ за отворање на националниот центар

„Русија“ во Москва со цел да се зачува наследството на изложбата-форум.

За време на изложбата, за гостите беа организирани културни настани и богата деловна и едукативна програма. Пред посетителите беа претставени изложби од 89 региони на Русија, водечки федерални оддели, корпорации и јавни организации.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРАВО! 13-годишниот Дарјан Мирчевски освои златен медал…

13-годишниот Дарјан Мирчевски од Скопје освои златен…

Левица: Нови задолжувања од 548 милиони евра,…

Новата министерка за финансии, Гордана Димитриеска Кочоска,…

Хаос во цел свет: Откажани се летови,…

Голем број компании, банки, медиуми и авиокомпании…

Градоначалникот на Струмица заврши на инфузија, вдишал…

Струмичкиот градоначалник, Костадин Костадинов, вчера завршил на…

Вучиќ го пречека Шолц во палатата „Србија„:…

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во Палатата…