Објавено на:

Путин: Русија се бори против децениска „хегемонистичка и империјалистичка политика“ на САД

t

Русија се бори против децениска „хегемонистичка и империјалистичка политика“ на САД и нивните сојузници, рече претседателот Владимир Путин на почетокот на разговорите со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во Пјонгјанг.

-Мислам на нашата борба против хегемонистичката, империјалистичка политика што ни ја наметнаа САД и нивните сателити во однос на Русија со децении, рече Путин.

Тој му се заблагодари на севернокорејскиот лидер за поддршката на Северна Кореја за Русија, вклучително и за прашањето за Украина.

-Високо ја цениме вашата доследна и цврста поддршка за руската политика, вклучително и украинската насока, рече Путин, додавајќи дека интеракцијата меѓу двете земји се заснова на принципот на еднаквост и взаемно почитување на нивните интереси.

Според него, Русија и Северна Кореја се поврзани многу децении со вистинско пријателство и добрососедство.

Путин беше пречекан со голема церемонија на централниот плоштад во Пјонгјанг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова провокативна изјава на Медведев: Русија да…

Русија треба да направи се за да…

Мицкоски од Вашингтон: Регионот наместо со минатото,…

Регионот да се занимава со иднината, не…

Муцунски: Билатералните односи со посебен акцент на…

Министерот за надворешни работи и надворешна трговија,…

Ердоган смета дека НАТО не треба да…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави…

Русија воспостави нова меѓународна награда за мир…

Во Русија е воспоставена нова меѓународна награда…