Објавено на:

Путин: Русија со сите средства ќе се бори за своите интереси!

t

Русија ќе ја продолжи конзистентната борба за своите национални интереси – прво со мирни средства, а ако тоа не помогне, со сите средства што и се достапни, најави рускиот претседател Владимир Путин.

„Од наша страна, одговорот може да има само еден: доследна борба за нашите национални интереси. Ќе продолжиме вака. Никој да не смета на ништо друго. Да, тоа ќе го правиме на различни начини и средства. Пред се, на Се разбира, сакаме мирен пат, но ако не остане ништо друго, ќе се браниме со сите средства што ни стојат на располагање“, нагласи тој.

Според него, специјалната воена операција можеби е долг процес, но појавата на нови територии е значаен резултат за Русија – Азовското Море стана нејзино внатрешно море.

Од 300.000 мобилизирани во Русија, 150.000 луѓе се во зоната за специјални воени операции, објасни Путин, нагласувајќи дека засега нема потреба од дополнителна мобилизација.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шојгу им нареди на руските војници во…

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу му…

Бенет: Западот ги прекина преговорите меѓу Русија…

Преговорите меѓу претставниците на Русија и Украина…

Захарова: Кој ќе ни суди за воени…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Украинците ветуваат: Нема да ја напаѓаат Русија…

Украина нема да користи оружје со голем…

Дуда: Ќе кренам железна завеса до небо…

Во своето обраќање до медиумите, Дуда истакна…