Путин: Русија ќе спречи какво било странско мешање во демократскиот изборен процес

t

Русија ќе спречи какво било странско мешање на претстојните избори, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин.

„Секое мешање во внатрешните работи на Русија ќе биде спречено и сузбиено, во согласност со руските закони. Ќе ја заштитиме слободата на нашиот народ, неговиот суверенитет и правото да ја изберат својата иднина. Народот и само народот на Русија се единствениот извор на моќта во нашата земја“, рече Путин на средбата со партиските лидери во Долниот дом на Државната Дума.

Тој додаде дека предизборната кампања треба да биде конкурентна, а изборите да се спроведат на транспарентен и легитимен начин со почитување на демократските процедури.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бојмацалиев: МВР работи исклучиво по закон за…

Денеска (24.04.2024) дополнителниот заменик министер за внатрешни…

Владата одлучи: 24 април и 8 мај…

На 16. седница, Владата заклучи 24 април…

Таравари за ТВ21: За Алијанса е многу…

Во просториите на општина Гостивар попладнево се…

Гренел: Вучиќ убедливо победи на изборите во…

Поранешниот специјален пратеник на американскиот претседател Доналд…

Еве како ќе изгледа парламентот на Србија…

Според 50 отсто обработени избирачки места, листата…