Објавено на:

Путин со “заканувачка” изјава: Русија и Кина достигнаа невидено партнерство без преседан

t

Русија и Кина достигнаа невидено ниво на партнерство, ги почитуваат меѓусебните интереси во нивните односи и имаат стабилизирачка улога на меѓународната сцена, изјави рускиот претседател Владимир Путин пред заминувањето за Пекинг.

Тој посочи и дека обемот на трговската размена меѓу двете земји ги урна сите рекорди.

„Тоа е пред се еднаквост, почитување на меѓусебните интереси, слобода од политички и идеолошки околности, остатоци од минатото. „Токму врз овие принципи ние постојано го продлабочуваме политичкиот дијалог од година во година, во духот на континуитетот“, рече рускиот претседател во написот што го напиша за кинеската државна новинска агенција Ксинхуа.

Тој изјави дека двете земји имаат блиски позиции кога станува збор за пристапот кон решавање на глобалните и регионалните проблеми.

„Нашите земји играат важна стабилизирачка улога во модерната, сложена, меѓународна ситуација, придонесувајќи за процесите на демократизација на системот на меѓудржавни односи за тој да има поправеден, поинклузивен карактер“, се вели во написот на Путин.

Двете земји работат и на зајакнување на улогата на ОН во светските прашања, обидувајќи се да не дозволат уништување на меѓународниот правен систем заснован на Повелбата на ОН, додаде рускиот претседател, кој утре е во посета на Кина за да се сретне со кинескиот лидер Си Џинпинг на отворањето на Олимписките игри.

Според Путин, Москва и Пекинг ги договориле позициите кога станува збор за меѓународните трговски прашања.

„Ние сме посветени на одржување на отворен, транспарентен и недискриминаторски мултилатерален трговски систем заснован на правилата на Светската трговска организација. „За ресетирање на глобалните синџири на снабдување“, рече рускиот претседател.

Тој додаде дека важен дел од неговата посета на Кина ќе биде посветен на разговори за актуелни меѓународни теми.

„Координацијата на надворешната политика на Русија и Кина се заснова на слични, истовремени пристапи за решавање на глобалните и регионалните проблеми“, се вели во написот.

Тој додаде дека за време на разговорите со Си Џинпинг посебно внимание ќе се посвети на развојот на деловните врски, за што, како што оцени, има голем потенцијал.

Путин, исто така, рече дека една од стратешките задачи на Русија е забрзаниот социо-економски подем на Далечниот исток, за што ќе придонесе модернизацијата на железницата Бајкал-Амур и Транссибирската пруга и подобрувањето на пристанишната инфраструктура.

Сето тоа ќе го подигне нивото на меѓусебна комплементарност на економиите на двете земји, додаде рускиот претседател.

Тој посочи и дека двете земји формираат механизми за израмнување на негативното влијание на санкциите.

„Постојано ја прошируваме практиката на порамнување во национални валути, формираме механизми кои овозможуваат нивелирање на негативното влијание на санкциите. „Важен елемент во тоа е Договорот меѓу владите на Русија и Кина за порамнувања и плаќања од 2019 година“, посочи Путин.

Според него, обемот на трговската размена меѓу Кина и Русија минатата година достигна историски максимум – 140 милијарди долари, а земјите се движат кон целта од 200 милијарди долари.

Кога станува збор за инвестициска соработка, меѓувладината комисија има 65 проекти вредни над 120 милијарди долари, а се работи пред се за соработка во областите – преработка на минерали, изградба на инфраструктурни објекти, земјоделство.

Иницијативата на Русија да започне „зелени коридори“ во трговијата, што исклучува какви било санкции, е значајна помош за надминување на последиците од пандемијата на корона вирусот.

Потенцијалот за развој на партнерство со Кина постои и на полето на освојување на вселената и реализацијата на проектот Меѓународна истражувачка станица на Месечината.

Путин даде интервју за државните медиуми (Кинеската медиумска корпорација) во кое истакна дека тој и Кина имаат многу слични ставови за светските прашања.

„Ние се познаваме долго време, јас и Кси Џинпинг, и како добри пријатели и политичари кои имаат заеднички ставови за решавање на светските проблеми во многу нешта, тесно и често комуницираме“, рече тој.

Тој оцени и дека двете земји достигнале ниво на невидено партнерство, менувајќи го неговиот опсег и создавајќи услови за натамошен напредок.

Претседателот на Русија во интервјуто истакна дека Русија ја осудува употребата на допинг во спортот и смета дека практиката на колективно казнување е недозволива.

„Русија беше и останува посветена на традиционалните олимписки вредности. Ние сме против политизирање на спортот, обиди за користење на спортот како инструмент за притисок, нелојална конкуренција и дискриминација.

Сметаме дека е недозволива практиката на колективно казнување за сработеното поединци, што е честа појава во последно време. „Конечно, силно ја осудуваме употребата на забранети лекови меѓу спортистите и се залагаме за меѓународна соработка во борбата против допингот во спортот“, рече Путин.

Откри дека не сака само хокеј и скијање, туку и биатлон, уметничко лизгање и други спортови, но дека поради недостаток на време натпреварувањето го следи главно на телевизија.

Тој особено ја сака Лигата на ноќниот хокеј, која е основана во 2011 година и сега вклучува речиси 1.100 тимови, или преку 20.000 хокеари од цела Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Њујорк тајмс“: Путин е подготвен да прифати…

И покрај воинствената реторика и изјавите дека…

Украина: Не е точно дека Русија го…

Украинските вооружени сили демантираа дека Русија денеска…

Германија ќе мора да соработува со Русија,…

Германија ќе мора да соработува со Русија,…

Путин сепак нема да има противкандидатка: Одбиено…

Централната изборна комисија на Русија денеска го…