Путин: Украина, вoopжена до заби, е антирyска, a Москва е во дострел на украинските нуклeaрни рaкети

t

Рускиот претседател Владимир Путин денеска истакна дека не рекол дека руската армија веднаш ќе оди во Донбас, додавајќи дека договорот од Минск повеќе не постои.
„Разговорите на Украина за нуклеарните амбиции беа насочени кон Русија и ја добивме таа порака. Москва е во домет на украинските нуклеарни ракети“, изјави Путин за новинарите, пренесе Ројтерс.

Тој исто така рече дека „Украина, вооружена до заби, е антируска“ и дека тоа е „неприфатливо“

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Илинденска“ Скопје via Москва: Директни пипци од…

Ќерката на вицепремиер во земја членка на…

Полска бара земјите од ЕУ да ја…

Полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски…

Зеленски: Подготвуваме уште четири нови безбедносни договори

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска објави дека…

Кремљ го поздрави ставот на Зеленски за…

Русија денеска позитивно одговори на коментарите на…

Кој е наследникот на Ескобар? Александар Касанов…

Стејт департментот објави дека новиот заменик-помошник секретар…