Пpeтерале со пиeњeто: Ceдум малoтeници меѓу вкупно 17 примени на Toкcикологија

t

Во текот на новогодишната ноќ на Универзитетската Клиника за токсикологија Скопје се регистрирани 17 алкохолни интоксикации, од кои седум кај малолетници од 14 до 17 години, информираат за МИА, од ЈЗУ Универзитетска Клиника за Токсикологија – Скопје.

Како што посочуваат од клиниката, 10 пациенти биле машки, а седум женски лица. По амбулантскиот третман ја напушиле клиниката.

Во пресрет на празниците од Службата за Итна медицинска помош и Универзитетската клиника за токсикологија упатија апел за умерено консумирање храна и алкохолни пијалоци, за да нема алкохолни труења, тепачки и сообраќајни незгоди, но и хронично болните редовно да ја земаат терапијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Малолетниците кои силуваа врсник повикани на разговор…

Малолетниците кои сексуално малтретираа врсник и го снимале грозоморниот…

Без коментар: Четири тепачки меѓу малолетници за…

Синоќа во полиција се пријавени одделни случаи…

Обвинителството го истражува случајот со детето малтретирано…

Градоначалникот на Општина Градско, Киро Нацков потврди…

Малолетници нападнале врсник во битолско

На 30.10.2022 во 01:00 часот А.Т.(40) од…

“Од мал во бизнисот”: Малолетник продавал марихуана…

Во текот на вчерашниот ден, малолетник од…