Пpoпадна обидот за продажба на „Славија“

t

Агенцијата за управување со одземен имот се откажа од намерата за продажба на АД Славија, дознава Фокус.

Неофицијално, Агенцијата пред Македонска берза го образложила откажувањето на продажбата со покренатата постапка на поранешни вработени на Славија, кои бараат акциите, а со тоа и имотот на друштвото да не се продаваат, додека не си ги наплатат заостанатите плати и продонеси.


Ваквиот епилог следува откако опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека власта преку Агенцијата за конфискација сака на блиски луѓе да им продаде за 218 илјади евра имот, кој, според партијата, вреди над 20 милиони евра.

Повеќе ТУКА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Удpија по Ѓоковиќ ама нив повеќе ги…

Акциите на британско-австралиската рударска компанија Рио Тинто…

Мицкоски: Славија ја продаваат без пари, а…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето…

Агенцијата за управување со одземен имот не…

Управниот одбор на АУОИ врз основа на…

Арсовски: Владата признава винa и нечecни намери

Додека сеуште Заев и пиунот Ковачевски молчат…

Пpoпадна обидот за продажба на „Славија“

Агенцијата за управување со одземен имот се…