Објавено на:

Ракетиран тунелот под Карпатите што ги сврзува Украина и Словачка

t

Од Црното Море бил извршен ракетен напад на железничкиот центар во регионот Лавов, а според украински извори цел им била тунелот Бескид, стратешки објект и најголемиот тунел изграден во Украина од 1991 година, пренесува Спутник.

Тунелот минува под Карпатите и ги поврзува Украина и Словачка, со должина од два километри.

До почетокот на руската специјална воена операција низ неа поминувале 60 отсто од товарот во Европа.

Засега нема официјални информации за синоќешниот напад, јави Танјуг.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Македонските тенкови испратени во Украина стасале…

Голема колона тенкови е забележана утрово во…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…