Објавено на:

Ракетниот систем C-400 “Триумф” пристигна во Белорусија

t

Противвоздушниот ракетен систем С-400 „Триумф“, кој учествува во тестирањето на одговорните сили на Сојузната држава, пристигна во Белорусија, каде ќе биде на борбена задача, соопшти руското Министерство за одбрана.

Системот беше префрлен од силите на Источниот воен округ.

Војниците треба да дојдат на полигонот во регионот Брест во Белорусија. Таму руските екипи ќе подготвуваат инженерска опрема и ќе ги камуфлираат почетните позиции.

Ракетниот систем С-400 ќе влезе во борбена задача за противвоздушна одбрана во рамките на Единствениот регионален систем за воздушна одбрана на Белорусија и Русија.

Проверката на силата на Сојузната држава се одвива во две фази.

Во првата фаза (до 9 февруари) групите војници ќе бидат прераспоредени и создадени на територијата на Белорусија.

Во втората фаза (од 10 до 20 февруари) ќе се одржат заеднички вежби „Сојузничка определба 2022“ во чии рамки ќе се врши сузбивање и отфрлање на надворешната агресија, како и борба против тероризмот и заштита на интересите на Сојузна држава.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…