Регистрирани нови 1493 случаи на ковид, 39 лица ја загубија битkaта со болeста

t

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 4.986 тестови, а регистрирани се 1.493 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 720, Битола – 90, Куманово – 87, Кавадарци – 72, Тетово – 54, Струмица – 44, Прилеп – 43, Велес – 41, Охрид – 40, Штип – 32, Гостивар – 31, Свети Николе – 25, Неготино – 24, Гевгелија – 23, Кичево и Струга – по 19, Ресен и Радовиш – по 16, Кочани и Валандово – по 13, Богданци – 11, Македонски Брод – 10, Крива Паланка – 9, Демир Хисар – 8, Дебар, Виница и Кратово – по 5, Берово, Крушево и Македонска Каменица – по 4, Делчево – 3, Демир Капија – 2, Дојран – 1.

Од вкупниот број на позитивни (1.493), регистрирани се 191 реинфекции и една втора реинфекција.

Регистрирани сe 2.652 оздравени пациенти од: Скопје – 1.530, Битола – 184, Куманово – 166, Струмица – 85, Кавадарци – 82, Прилеп – 68, Неготино – 48, Кичево – 43, Гостивар и Гевгелија – по 42, Радовиш – 40, Велес – 37, Тетово – 33, Ресен – 30, Кочани – 29, Штип – 28, Охрид – 27, Валандово – 18, Дојран – 15, Струга и Берово – по 14, Крива Паланка – 13, Делчево – 12, Богданци – 9, Демир Хисар – 8, Свети Николе – 7, Македонски Брод, Виница и Пехчево – по 5, Крушево – 4, Македонска Каменица и Пробиштип – по 3, Дебар, Кратово и Демир Капија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирано е 31 починато лице: 7 починати лица од Скопје (64г, 68г, 69г, 72г, 73г, 74г и 79г), 5 починати лица од Куманово (60г, 65г, 71г, 77г и 78г), по 3 починати лица од Охрид (74г, 75г и 84г) и Струмица (58г, 73г и 75г), по 2 починати лица од Тетово (65г и 83г), Прилеп (79г и 84г) и Битола (75г и 79г) и по едно починато лице од Струга (72г), Пробиштип (63г), Кавадарци (78г), Крива Паланка (76г), Кичево (74г), Гостивар (75г) и Виница (67г). Од пријавените лица, сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 8 починати лица, Кичево (2), Штип (1), Скопје (1), Делчево (1), Куманово (1), Струга (1) и Гевгелија (1). Починатите се на возраст од 63г до 82г. Од пријавените лица 2 се починати во болнички услови и 6 лица се починати во домашни услови. Пријавените лица се починати во период од 26.01.2021 – 31.01.2022г.

Од вкупниот број на починати лица (n=39), 7 лица се целосно вакцинирани, а кај 39 лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 4.986 тестови преку: ИЈЗ-598, ЦЈЗ Скопје-83, ЦЈЗ Битола-93, ЦЈЗ Прилеп-49, ЦЈЗ Тетово–10, ЦЈЗ Куманово-81, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-1, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–165, Жан Митрев (Филип Втори)-130, Авицена-140, Биотек-212, Систина-72, лабораторија Лаор-108, Синлаб-16, Ремедика-12, Плодност-50, Генеа-17, Никоб Лаб-452, ВФВ Медикал-94, Ели Медика-25, Ројал Медика–25, Спектра-ММ-36, Рапид Лаб–36, Жан Митрев Струмица–10, Нова Лаб Дијагностика–9, Рамус-30, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.428.

Досега во земјата се направени вкупно 1.808.494 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 275.637, бројот на оздравени пациенти е 254.340, на починати е 8.533, а бројот на активни случаи изнесува 12.764.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 125960, Активни 6834

Куманово 15188, Активни 499

Битола 13199, Активни 964

Прилеп 12945, Активни 486

Тетово 12659, Активни 422

Кавадарци 9294, Активни 474

Гостивар 8927, Активни 239

Велес 8660, Активни 287

Охрид 8091, Активни 316

Штип 7626, Активни 153

Струмица 7420, Активни 274

Кичево 5040, Активни 211

Кочани 4720, Активни 135

Струга 4458, Активни 155

Гевгелија 3887, Активни 181

Неготино 3294, Активни 171

Свети Николе 2495, Активни 91

Ресен 2433, Активни 170

Радовиш 2335, Активни 117

Крива Паланка 2249, Активни 72

Делчево 1817, Активни 79

Берово 1655, Активни 20

Дебар 1517, Активни 25

Валандово 1421, Активни 83

Виница 1314, Активни 37

Пробиштип 1263, Активни 17

Богданци 926, Активни 75

Кратово 893, Активни 26

Крушево 828, Активни 22

Демир Хисар 785, Активни 33

Македонски Брод 656, Активни 40

Македонска Каменица 513, Активни 21

Демир Капија 503, Активни 18

Пехчево 435, Активни 12

Дојран 231, Активни 5

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Американски топ дипломат го уништи Христијан…

Заменикот на државниот секретар на САД, О'Брајан…

Студија: Карантините за време на Ковид-19 предизвикаа…

Дури и по завршувањето на карантините, забрзаното…

Ковачевски: ДПМНЕ го кочи европскиот пат на…

Одговорноста има име и презиме, тоа е…

Големи загуби за Фајзер откако “Ковид-лековите” ја…

Фајзер во вторникот објави поголема од очекуваната…

855 заразени и пет починати од Ковид-19…

Во Р. Македонија во текот на месец…