Регистрирани 766 нови случаи на koвид, пoчинaлe 12 лица

t

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 3.748 тестови, а регистрирани се 766 нови случаи на КОВИД-19, 12 починати и 486 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Од новозаболените 766 случаи од Скопје се 521, Битола – 33, Куманово – 32, Струмица – 23, Кавадарци – 20, Прилеп – 19, Штип – 17, Охрид – 16, Струга и Гевгелија – по 9, Кичево и Ресен – по 8, Велес – 7, Гостивар – 6, Тетово – 5, Свети Николе, Пробиштип, Валандово и Кратово – по 4, Неготино и Крива Паланка – по 3, Радовиш, Богданци и Демир Хисар – по 2, Делчево, Дебар, Македонски Брод, Демир Капија и Македонска Каменица – по 1. Од вкупниот број на позитивни (766), регистрирани се 86 реинфекции.

Од 12-те починати четири се од Скопје (63г, 65г, 80г и 81г), две од Битола (80г и 82г) и по едно од Охрид (58г), Гевгелија (72г), Кавадарци (67г), Крива Паланка (74г), Кочани (48г) и Демир Хисар (82г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Од 486 оздравени пациенти од Скопје се 339, Битола – 26, Прилеп – 23, Кавадарци – 18, Тетово – 14, Штип – 11, Куманово, Гевгелија и Крива Паланка – по 8, Струмица и Велес – по 6, Кичево – 4, Валандово и Радовиш – по 3, Неготино – 2, Охрид, Ресен, Гостивар, Свети Николе, Богданци, Кочани и Виница – по 1.

Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин“, пријавени се три лица, по едно починато лице од Скопје, Гостивар и Дебар, починати во период од 03.01 – 11.01.2022г. Починатите се на возраст од 62 години до 75 години. Сите пријавени лица се починати во домашни услови.

Направени се 3.748 тестови преку: ИЈЗ-227, ЦЈЗ Скопје-49, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, ЦЈЗ Куманово-15, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–145, Жан Митрев (Филип Втори)-133, Авицена-101, Биотек-197, Систина-100, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност-27, Генеа-0, Никоб Лаб-501, ВФВ Медикал-41, Ели Медика-9, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–25, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.178.

Досега во земјата се направени вкупно 1.710.444 тестирања на Ковид-19. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 245.398, бројот на оздравени пациенти е 220.886, на починати е 8.115, а на активни случаи изнесува 16.397.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 110354, Активни 8788

Куманово 13860, Активни 603

Прилеп 11931, Активни 884

Тетово 11730, Активни 256

Битола 11133, Активни 1461

Гостивар 8340, Активни 214

Кавадарци 7995, Активни 413

Велес 7894, Активни 318

Охрид 7446, Активни 581

Штип 7128, Активни 274

Струмица 6692, Активни 338

Кичево 4602, Активни 237

Кочани 4310, Активни 158

Струга 4124, Активни 171

Гевгелија 3267, Активни 242

Неготино 2830, Активни 158

Свети Николе 2256, Активни 86

Ресен 2086, Активни 172

Крива Паланка 2074, Активни 96

Радовиш 2017, Активни 180

Делчево 1581, Активни 92

Берово 1538, Активни 52

Дебар 1479, Активни 17

Виница 1220, Активни 33

Пробиштип 1208, Активни 53

Валандово 1197, Активни 135

Кратово 818, Активни 28

Крушево 760, Активни 140

Богданци 759, Активни 58

Демир Хисар 701, Активни 50

Македонски Брод 589, Активни 40

Демир Капија 455, Активни 19

Македонска Каменица 454, Активни 25

Пехчево 380, Активни 18

Дојран 190, Активни 7.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Американски топ дипломат го уништи Христијан…

Заменикот на државниот секретар на САД, О'Брајан…

Студија: Карантините за време на Ковид-19 предизвикаа…

Дури и по завршувањето на карантините, забрзаното…

„ПУШТЕТЕ ГИ НЕКА УМРАТ“ Сериозни обвинувања за…

Патрик Валанс, главниот научен советник на владата…

Ковачевски: ДПМНЕ го кочи европскиот пат на…

Одговорноста има име и презиме, тоа е…

Големи загуби за Фајзер откако “Ковид-лековите” ја…

Фајзер во вторникот објави поголема од очекуваната…