Регулаторна и денеска ќе носи нова одлука за цената на горивата

t

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денеска ќе носи нова одлука за цената на горивата. Како што велат од РКЕ, исполнети се предусловите за тоа.

– Предусловите се исполнети, РКЕ ќе донесе нова одлука за цената на горивата која ќе биде на сила од вечерва на полноќ, изјави портпаролката на РКЕ, Марина Узунов.


Со последните измени на Правилникот за одредување на малопродажните цени на нафтените деривати, РКЕ може секој ден да носи одлуки за промена на цените на нафтените деривати доколку пресметката за цената на кој било нафтен дериват оди нагоре или надолу за два денари.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин “ги шкртна” непријателските земји: Потпиша указ…

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за…

(Фото) Бензинот е прескап, не можам ни…

Во САД во близина на зградата на…

Добра вест: Се намалуваат цените на бензинот…

Малопродажните цени на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 и…

Ново поскапување?! РКЕ денеска одлучува за цените…

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе одлучува…

Бугарите ги подбраа властите: Поради прекуокеански морони…

Предупредувањето на руското Министерство за надворешни работи…