Објавено на:

Реприза: Ѓоковиќ повторно во конфликт со “системот” – Пријавен е за настан за кој се бара вакцина

t

Новак Ѓоковиќ е пријавен за АТП Мастерсот 1000 во Индијан Велс, Калифорнија, следниот месец. Организаторите на настанот рекоа дека играчите и навивачите ќе треба да бидат целосно вакцинирани против Ковид-19.

Ѓоковиќ беше депортиран од Австралија во јануари кога се обидуваше да ја одбрани титулата на Грен слем во Мелбурн.

Невакцинираната српска ѕвезда доби медицинско ослободување за кое сметаше дека ќе биде доволно за учество на натпреварот.

Сепак, тој се вплетка во кавга за визи и вакцини што резултираше со негово отфрлање бидејќи генерацискиот ривал Рафаел Надал стана најуспешниот машки играч на спортот на сите времиња со 21 Грен слем победа победувајќи го Даниил Медведев во финалето на Мелбурн Парк.

Во средата, името на Ѓоковиќ се појави на списокот со играчи за Индијан Велс, кој ќе трае од 7 до 20 март.

Турнирот има свои правила за целосна вакцинација и вели дека протоколот за машките играчи, како што е 20-гренслем кралот Ѓоковиќ, ќе го одлучи управното тело АТП во согласност со ограничувањата на САД.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Надал: Федерер го достигна највисокото ниво, но…

Тони Надал беше составен дел од огромен…

(Видео) „Мамба засекогаш“: Новак ја посвети на…

Новак Ѓоковиќ и официјално е најдобриот тенисер…

САД размислуваат да препорачаат годишна вакцина за…

САД најверојатно ќе почнат да препорачуваат годишни…

Германски инфектолог: Во иднина задолжително да се…

Германскиот инфектолог Андреј Трампуж вели дека верува…

Американската ФДА одобри нова вакцина против Ковид-19,…

Американската Агенција за заштита од заразни болести…