Објавено на:

Решени да нe му дозволат да игра? – Ѓоковиќ со нови пpоблеми – овој пат со патната декларација

t

Новак Ѓоковиќ е под будното око на австралиските власти и покрај тоа што Федералниот суд донесе пресуда во негово име. Министерот за имиграција Алекс Хокс сепак може да го депортира првиот тенисер на светот, а сега наводно има друг проблем.

Политичката хајка против Новак Ѓоковиќ не престанува и откако тој победи на суд, па светските медиуми пишуваат за нов заговор – овој пат околу декларацијата за патување на Австралија.

Австралиската гранична полиција истражува дали Ѓоковиќ, кој во декларацијата навел дека не патувал 14 дена пред патувањето, направил грешка и со тоа направил тежок прекршок.

„Гардијан“ пренесува дека, судејќи по фотографиите на социјалните мрежи, Новак бил во Србија на 25 декември, а потоа на 4 јануари бил виден како тренира во Шпанија.

Се наведува дека давањето погрешни податоци во патната декларација е „сериозно прекршување“ кое подлежи на казна.

Ѓоковиќ им рекол на претставниците на имиграцијата дека Тениската асоцијација на Австралија пополнила формулар во негово име, но службеникот рече дека тоа е направено „врз основа на информациите дадени од барателот на виза“.

Новинарот Расел Фулер изјави дека во нормални околности тоа не би било голем проблем, но со оглед на ситуацијата во која се наоѓа Ѓоковиќ, секоја грешка може скапо да го чини.

Новак се уште не ја знае конечната одлука на австралиските власти за неговото учество на турнирот, бидејќи единствениот кој се уште може да го спречи е министерот за имиграција, Алекс Хок, кој има дискреционо право да ја укине визата за најдобриот играч. во светот.

Инаку, Ѓоковиќ во вторникот го одработи вториот тренинг во Род Лејвер Арената, а конечната одлука на надлежните би требало да биде позната во наредните денови, можеби во среда.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Хакери ја тероризираат Австралија: Дајте 10 милиони…

Хакери бараат речиси 10 милиони долари за…

Чарлс Трети прогласен за монарх на Австралија

Кралот Чарлс III од Велика Британија и…

Премиерот на Австралија ѝ оддаде почит на…

Австралискиот премиер Ентони Албанезе денеска и оддаде…

(Фото) Македонците од двојазично училиште во Мелбурн…

Основното училиште „Лејлор Норт“ во Мелбурн, во…

Платформа за тргување со криптовалути по грешка…

Платформата за тргување со криптовалути Крипто.ком случајно…