Објавено на:

Русите го освојуваат Мариопол населба по населба

t

Украинската армија денеска соопшти дека руските сили ја зазеле источната периферија на опколениот град Мариупол.

Мариупол е под опсада на руските сили повеќе од една недела, а во градот нема електрична енергија, гас и вода.

Советникот во украинското Министерство за внатрешни работи Антон Герашченко изјави дека рускиот генерал Андреј Колесников загинал во текот на борбите за Мариупол. Според украински тврдења тоа е трет руски генерал кој загинал во борбите. Смртта на Колесников не е потврдена од страна на руската армија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мицотакис: Грција нема да ги открие оружјата…

Ова е ставот на Стејт Департментот, на…

Филипче: Кредитот е неповолен, станува збор за…

Гледано од економски аспект кредитот од 500…

Минчев: Буџетот е во катастрофална состојба

Министерот за јавна администрација Горан Минчев веќе…

АХВ: Заштитете ги и животните од високите…

Во услови на високи надворешни температури Агенцијата…

Македонија се бори со огнени стихии, пожари…

Граѓаните да не се движат во населените…