Објавено на:

Русите немаат милост: Убиени 50 екстремиси, уништени воени објекти на Украина, соборени се хеликоптеи – брифинг на Министерството за одбрана

t

Вечерен брифинг на Министерството за одбрана на Руската Федерација:

▪️ Киевскиот режим се обиде да евакуира од Мариупол двајца команданти на полкот на украинските екстремисти „Азов“ со хеликоптери Ми-8.


▪️ Народната милиција на ДНР собори украински хеликоптер Ми-8 од заробениот американски комплекс Стингер, кој се урна во регионот Рибачки.

▪️ Уште еден украински Ми-8 – оштетен од проектил, полета кон морето, но падна на 20 километри од брегот

▪️ Единиците на ЛНР продолжуваат со офанзивните операции на периферијата на Северодонецк, напредувајќи 2 километри на ден, повеќе од 40 членови на украинската бригада се елиминирани

▪️ Групацијата ДНР воспостави контрола врз дел од населбата Новобахмутовка. За еден ден беа елиминирани повеќе од 50 екстремисти.

▪️ Во текот на денот оперативно-тактичкото воздухопловство погоди 28 воени објекти во Украина

▪️ Еден украински хеликоптер Ми-24 беше соборен од воздушна одбрана на 30 километри западно од градот Изум, како и 4 украински беспилотни летала

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Санду: Немам информации дека Русија планира да…

Молдавската претседателка Маја Санду рече дека нема…

Русија: Прифаќањето на Украина и Молдавија како…

Русија во петокот рече дека одлуката на…

Конашенков: Руската армија го блокираше Лисичанск од…

Руската армија ја проби украинската одбрана и…

Британски бискуп: Санкциите се глупава алатка, може…

Британскиот бискуп Ник Бејнс ги нарече санкциите…

Путин: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот…