Објавено на:

Русите овозможија хуманитарен коридор од Азовстал: Прекинува огнот во точно 14:00 часот

t

Руските сили заедно со формациите од Доњецк ќе ги прекинат воените дејствија во 14:00 часот по локално време за да им овозможат извлекување на цивилите кои би можеле да бидат во индустрискиот комплекс Азовстал во Мариупол – изјави руското Министерство за одбрана.

Последното упориште на украинскиот отпор во Мариупол е челичарницата Азовстал oткако руските сили во текот на изминатата недела презедоа речиси целосна контрола над стратешки важниот пристаништен град во југоисточниот дел на Украина

Во средата командантот на украинските маринци, Сергиј Волина, изјави дека нема да се предадат, но побара меѓународна помош за 500 ранети војници и стотици жени и деца кои се кријат со нив во челичарницата.

Портпаролот на руската Војска, Игор Конашенков, во петокот изјави дека Москва го известила Киев за наредбата за евакуација на цивилите од фабриката Азовстал во Мариупол.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Владата повикува на ДЕЈТОНИЗАЦИЈА на Македонија, ќе…

Двојазичните униформи се спротивни на амандманот пет…

Песков: Хибридната војна против Русија ќе трае…

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска изјави…

Перо Антиќ останува на чело на Кошаркарската…

Перо Антиќ останува на чело на Кошаркарската…

Интегра се огласи за мега-аферата со грчкото…

Македонска конзервативна партија смета дека државата мора…

Каде ќе одиме ние? Половина од Европејците…

Речиси половина од Европејците стравуваат дека нема…