Објавено на:

Русите се пофалија: Целосно освоени уште два украински градови – Укажана му е помош на населението

t

Мизинцев изјави дека Мелитопол и Херсон целосно ослободени и сега се под контрола на руската армија.

„Мелитопол и Херсон се под целосна контрола на руските вооружени сили, на населението му е укажана сета потребна помош“, изјави началникот на Националниот центар за одбрана на Русија, генерал-полковник Михаил Мизинцев.

„Уште еднаш, овие градови се под наша целосна контрола, нивното население продолжува да живее нормално и Русија ги снабдува со сите неопходни работи“, рече генералот, отфрлајќи ги наводите на украинската страна дека испраќа хуманитарна помош во двата града.

Според генералот Мизинцев, руската армија ги уништила сите неонацистички жаришта во предградијата на Мариупол и нивните сили во станбените области долж параметрите на градот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Рускиот Рибар: Украинците користат американска технологија, секоја…

Руски "Рибар" на Твитер детално ја објаснува…

Српски аналитичар: Русија никогаш не го бранела…

Српскиот аналитичар Горчин Стојановиќ изјави дека Русија…

Чешка ги повика нејзините државјани да ја…

Чешка ги повика своите граѓани да ја…

Официјално: Думата гласаше ЗА влегување на Доњецк,…

Руската Државна Дума предмалку изгласа ратификација на…

Нож во грб за Србија: Москва се…

Србија очекува Русија да ги заштити српските…