Објавено на:

Русите тврдат дека пронашле тајни украински воени документи: Армијата на Украина планирала напад на Донбас

t

Тајните украински документи, пронајдени од руската војска, наводно докажуваат дека Киев планирал голема офанзива против источните региони во март, која Москва ја спречи со свој напад. Руското Министерство за одбрана ги објави наводните докази во средата.

Документите вклучува слики од шест страници, за кои се тврди дека се снимени во Украина. Напишани на украински и со карактеристики на официјална документација, се чини дека се доверливи комуникации на Украинската национална гарда.


Според објавата , кон крајот на јануари, командантот на Националната гарда, генерал полковник Микола Балан, наредил барем некои единици под негова команда да ги зајакнат своите способности за војување против отцепените Народни републики Доњецк и Луганск.

Различни делови од подготовката требаше да се завршат во текот на февруари, со конечен рок до 28 февруари, според документите. Мерките беа наредени врз основа на инструкција, наводно, издадена од претседателот Володимир Зеленски на 18 јануари. Претседателската веб-страница не наведува документ на кој се однесуваат документите објавени од Москва.

Руската војска тврди дека документите даваат јасен показател дека Киев планира да започне голема офанзива против бунтовниците некаде во март. Истакна дека командантот очигледно ја нагласил потребата да се прегледаат војниците врз основа на нивната ментална состојба, вклучително и способноста да преземаат ризици при извршување на наредбите.

„Добро се сеќаваме на изјавите на режимот во Киев, кои западните медиуми ги дистрибуираа во февруари, тврдејќи дека нема планови за воено преземање на [отцепените републики], нивната решеност да ги решат сите прашања преку дипломатија“, изјави портпаролот на руското Министерство за одбрана мајор генералот Игор Конашенков за време на брифингот во средата.

„Но, оригиналите на тајните борбени документи на Националната гарда на Украина дефинитивно докажуваат дека тие изјави биле лажни“, рече тој.

Официјалниот претставник рече дека руската воена операција спречила голем украински напад врз Доњецк и Луганск, за кој Министерството верува дека би започнал во март.

Тој додаде дека единственото прашање што останува да се одговори е до кој степен, доколку воопшто имаат , учество западните нации во планирањето. Земјите на НАТО со години ја обучуваат и вооружуваат украинската национална гарда, рече Конашенков.

Документите можете да ги полгеднете тука.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сопиште денеска без вода

Од Водовод Скопје информираат дека населбата Сопиште…

Џонсон предлага нова алијанса како алтернатива на…

Италијанскиот весник „Кориере дела Сера“ повикувајќи се…

Блинкен: Ќе останеме посветени на законот за…

И покрај руската инвазија на Украина, за…

Во Скопје казнети 164 возачи

Министерството за внатрешни работи во текот на…

Фазлагиќ: Оваа репрезентација покажа дека може да…

Македонија ги започна подготовките за четирите дуели…