Објавено на:

Русите трупаат оружје во Белорусија: Најмалку една дивизија ракетно-топовски системи Панцир се превезуваат со воз

t

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како товарен железнички воз превезува најмалку дивизија од хибридни ракетни и топовски системи за воздушна одбрана „Панцир-С“. Овие средства ќе бидат искористени во заедничката руско-белоруска воена вежба, која етапно ќе трае практично до крајот на следниот месец.

Подготвеноста на вооружените сили на Русија и Белорусија ќе се проверува на територијата на Белорусија следниот месец, во две фази. Првата етапа ќе трае до 9 февруари, а втората етапа од 10-20. февруари, кога ќе се одржи заедничка воена вежба наречена „Сојузничка определба 2022“. Клучната задача на овие активности ќе биде да им се овозможи на силите да работат заедно за да се порази потенцијалната агресија против Република Белорусија, која би била иницирана однадвор.

Во целина, ангажираните сили ќе добијат задача да формираат непробојна бариера што ќе се организира во рамките на државната граница на Република Белорусија со цел да се спречи уфрлање на вооружени групи, испорака на оружје и муниција, како и акции за пребарување на теренот и за гонење на противникот.

Предвидено е вежбите да се одржат на пет воени полигони и четири аеродроми лоцирани на територијата на Република Белорусија.

Што се однесува до руската армија, се проценува дека на оваа вежба ќе биде ангажирана најмалку една борбена ескадрила опремена со ловци Су-35С од 4 ++ генерација, потоа две ракетни дивизии со системи за воздушна одбрана С-400 „Триумф“ и ПРО и една дивизија вооружена со „Оклопни“ системи -С“.

96К6 „Панцир С1“ е противвоздушен хибриден ракетен и топовски систем со краток дострел. Наменет е да ги заштити цивилните и воените објекти од напади со сите модерни и перспективни средства за воздушен напад. Тој е ефикасен во сите временски услови, без оглед на времето од денот (ден/ноќ), со масовна употреба на непријателски системи за анти-електронско војување. Топовите работат со брзина од околу 4.800 гранати во минута. Благодарение на неговата универзалност, системот може да се користи и против копнени и површински цели.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Чистотата е половина здравје, а ова е…

Чистотата е половина здравје, а ова е…

Столтенберг: Сојузот на авторитарни сили сè повеќе…

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, изјави…

Салиу: Благодарам за безрезервната поддршка, вистината ќе…

Продолжуваме со бескомпромиска борба, порача на Фејсбук…

За многу години: Денеска се празнува Светиот…

Тој е благовесникот на воплотувањето на Синот…

Метео: Видете какво ќе биде времето денес

Од УХМР јавуваат дека времето денеска ќе…