Русија од денес воспоставува дипломатски односи со Доњецк и Луганск

t

Москва воспоставува дипломатски односи со ЛНР и ДРН од денес, 22 февруари, соопшти Министерството за надворешни работи на Русија.

Според рускиот претседател Владимир Путин, доколку е потребно, Русија ќе ги исполни своите обврски за воена помош на републиките Доњецк и Луганск.
„Вчера потпишавме договори во тие договори со Доњецката Народна Република и Луганската Народна Република. Има соодветни точки кои велат дека ќе обезбедиме соодветна, вклучително и воена помош на тие републики. „Бидејќи таму има конфликт, со оваа одлука јасно ставаме до знаење дека, доколку е потребно, имаме намера да ги исполниме нашите обврски“, заклучи Путин.


Ситуацијата во Донбас ескалираше на 17 февруари. Украинската армија почна интензивно да ги гранатира позициите на Доњецката и Луганската народна република. Најавена е евакуација на населението на територијата на Русија и најавена е општа мобилизација. На барање на лидерите на ДНР и ЛНР, претседателот на Русија, Владимир Путин, прогласи независност на републиките.

Европските лидери ја осудија одлуката на Русија, а доцна попладнево Министрите за надворешни работи на Европската унија на вонредна седница донесоа одлука за вклучување на мерки против одредени банки во пакетот санкции против Русија , изјави шефот на европската дипломатија Џозеф Борељ по седницата.
„Министрите во пакетот санкции ги вклучија банките кои ги финансираат оние што носат одлуки во Русија, како и други операции на териториите на ДНР и ЛНР“, рече Борељ.
Шефот на европската дипломатија посочи дека рускиот претседател Владимир Путин не е на листата на санкции на Европската унија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија објави: Загубивме двајца високи офицери во…

Русија призна дека изгубила двајца високи офицери…

(Вознемирувачко фото) Командант на Азов се радува…

Украински офицер кој во еден момент командуваше…

Србија ќе помага во обнова на украинските…

Србија ќе учествува во обновата на украинските…

(Видео) Уште една воена единица ѝ откажа…

Одбраната на Северодонецк се распаѓа - уште…

(Видео) Русија објави каде се и во…

Русија објави снимка од болница со борците…