Објавено на:

Русија ги заврши тестовите на хиперсоничната крстосувачка ракета Циркон

t

Русија ги заврши тестовите на својата хиперсонична крстосувачка ракета Циркон и ќе ја усвои пред крајот на годината на нова фрегата во Северната флота, објави Ројтерс.

Александар Моисеев, командант на Северната флота, рече дека фрегатата Адмирал Головко ќе биде првиот трајно вооружен воен брод Циркон. Рускиот претседател Владимир Путин ја опиша ракетата како дел од новата генерација на ненадминати вооружени системи, кои летаат со девет пати поголема брзина од звукот.

Русија претрпе големи загуби во тримесечната војна во Украина, но продолжува да спроведува тестови од висок профил на своите најнови ракети, наведува Ројтерс. Минатата недела Министерството за одбрана објави дека успешно извршило пробно лансирање на крстосувачката ракета „Циркон“ од брод во Баренцовото море до цел во Белото Море, оддалечена околу 1.000 километри.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Како македонски политичари: Русија и Украина меѓусебно…

Киев и Москва денеска повторно меѓусебно се…

Француски колумнист ги нарече властите аматери и…

Со воведувањето антируски санкции Европа се погоди…

Кисинџер: САД се на работ на војна…

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер (99)…

Подољак: Преговори со Русија би значеле пораз…

„Денешните преговори со Русија би значеле само…

Тие не се “непријатели” како нас: Гаспром…

Руската енергетска компанија „Газпром“ го зголеми протокот…