Објавено на:

Русија ги објави бројките: Погодени 319 области на концентрација на воена опрема, убиени над 200 украински војници

t

Вечерен брифинг на Министерството за одбрана на Руската Федерација:

▪️Ракети со висока прецизност лансирани од воздух погодија 17 украински воени објекти во текот на денот

▪️ Авијацијата на руските воздушно-космички сили погоди две командни пунктови, девет упоришта, пет складишта за муниција и гориво во Украина

▪️Во текот на денот, во нападите беа елиминирани над 200 националисти и 23 единици украински оклопни возила

▪️Ракетните трупи погодија 319 области на концентрација на персонал и воена опрема, 12 командни пунктови и 2 магацини на ракетно и артилериско оружје

▪️Су-25 на украинските воздухопловни сили беше соборен од единиците за противвоздушна одбрана во реонот на селото Червони Јар, регионот Керсон.

▪️Уништени се две украински беспилотни летала над Владимировка, пресретнати се 12 гранати од повеќецевниот ракетен систем „Смерч“ кај Каменка во ДНР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Советот за безбедност на ОН не ја…

Советот за безбедност на ОН не ја…

Захарова: Загрижениот Запад им праќа на украинските…

Малку е веројатно дека на Запад се…

Бугарија за половина година ѝ дала на…

Софија му предаде на Киев оружје во…

Обединетите нации загрижени за кршење на човековите…

Структурите за човекови права на ОН регистрираат…

Јотова стана миротворец: Се залага за преговори…

Бугарскaта потпретседателка Илијана Јотова се залага за…