Објавено на:

Русија го прогласи Гринпис за „непожелна организација“!

t

Русија го прогласи еколошкото движење „Гринпис“ за „непожелна организација“ и ги забрани неговите активности во државата.

Во соопштението на рускиот државен обвинител се вели дека движењето Гринпис се обидело да „се меша во внатрешните работи на државата“ и дека „нивните активисти се впуштаат во антируска пропаганда и повикуваат на дополнителна изолација на државата“, повикувајќи на санкции против Москва .

Москва прогласи десетици странски организации за „непожелни“ во Русија откако почна да ја користи класификацијата во 2015 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По изборите во Франција на Мицкоски му…

Сето ова ги ограничува маневарските простори на…

(Видео) Јамал планирал да го истрола Мбапе…

Ламин Јамал постигна спектакуларен гол во полуфиналето…

Израелскиот безбедносен кабинет одобри продолжување на воениот…

Израелскиот безбедносен кабинет одобри продолжување на задолжителната…

Вучиќ одговори на обвинувањата дека Србија се…

Српскиот претседател Александар Вучиќ денес се обрати…

(Видео) Хорор во Хиподром – тешка сообраќајка,…

На социјалните мрежи се појави видео од…