Објавено на:

Русија демантира: Нема причина за напад на 16 февруари – дали друг датум е во план?

t

Русија нема причина да ја нападне Украина на 16 февруари, за што западните медиуми тврдат дека е она што ќе се случи, изјави првиот заменик постојан претставник на Русија во Обединетите нации, Дмитриј Полјански, за Канал 4 на Обединетото Кралство.

На прашањето дали инвазијата ќе започне во среда, тој рече: „Не според моите сознанија, и не гледам никакви причини за тоа“. „Ова е многу смешно и чудно“, додаде Полјански.


Западот и Киев неодамна ги повторуваат обвинувањата за потенцијалната руска инвазија на Украина. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, ги осуди овие тврдења како „празни и неосновани“, служејќи како трик за ескалација на тензиите, посочувајќи дека Русија не претставува никаква закана за никого.

Сепак, Песков не ја исклучи можноста од провокации со цел да се оправдаат таквите тврдења и предупреди дека обидите за употреба на воена сила за решавање на кризата во југоисточна Украина ќе имаат сериозни последици.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украина има недостиг на лекари, бројот на…

Неколку дена по руската инвазија, Јарослав Бохак,…

Заменик министер од ДНР: Нема размена за…

Заменик министерот на ДНР: Нема размена на…

Најчитаниот британски весник: Русија планирала да ги…

Руските воени научници истражувале користење на мајмунски…

Германија ќе испорача 15 “Гепарди” во Украина

Германија во јули ќе и ги испорача…

Кремљ: Нема бесплатен гас за никој, или…

Русија нема да испорачува бесплатен природен гас…