Објавено на:

Русија демантира: Нема причина за напад на 16 февруари – дали друг датум е во план?

t

Русија нема причина да ја нападне Украина на 16 февруари, за што западните медиуми тврдат дека е она што ќе се случи, изјави првиот заменик постојан претставник на Русија во Обединетите нации, Дмитриј Полјански, за Канал 4 на Обединетото Кралство.

На прашањето дали инвазијата ќе започне во среда, тој рече: „Не според моите сознанија, и не гледам никакви причини за тоа“. „Ова е многу смешно и чудно“, додаде Полјански.

Западот и Киев неодамна ги повторуваат обвинувањата за потенцијалната руска инвазија на Украина. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, ги осуди овие тврдења како „празни и неосновани“, служејќи како трик за ескалација на тензиите, посочувајќи дека Русија не претставува никаква закана за никого.

Сепак, Песков не ја исклучи можноста од провокации со цел да се оправдаат таквите тврдења и предупреди дека обидите за употреба на воена сила за решавање на кризата во југоисточна Украина ќе имаат сериозни последици.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

Европската унија со остра осуда на заканите…

Европската унија (ЕУ) денеска ги осуди заканите…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…