Објавено на:

Русија забранува влез во земјата за највисокото раководство на ЕУ

t

Руското Министерство за надворешни работи денеска соопшти дека ќе ја прошири својата листа на личности од ЕУ на кои им е забранет влез во државата. Забраната е донесена како одговор на санкциите воведени кон Москва поради нејзините воени дејствија во Украина.

„Ограничувањата се однесуваат на највисокото раководство на Европската унија, вклучувајќи голем број европски комесари и шефови на воени структури на ЕУ, како и огромното мнозинство членови на Европскиот парламент кои промовираат антируска политика”, се вели во соопштението на Министерството.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нема индиции дека Русија ќе употреби нуклеарно…

Портпаролката на Белата куќа, Карин Жан-Пјер денеска…

„Се отвора втор фронт“ против Русија: Молдавија…

Според нивните зборови, менторите му наложиле на…

Рускиот Рибар: Украинците користат американска технологија, секоја…

Руски "Рибар" на Твитер детално ја објаснува…

Српски аналитичар: Русија никогаш не го бранела…

Српскиот аналитичар Горчин Стојановиќ изјави дека Русија…

Чешка ги повика нејзините државјани да ја…

Чешка ги повика своите граѓани да ја…