Објавено на:

Русија и Кина се здружија против САД и ја блokираа листата за caнкции на Американците

t

Русија и Кина ја блокираа иницијативата на САД за вклучување на пет лица на листата на санкции на ОН поради врските со Северна Кореја, изјави извор од Советот за безбедност на ОН.
„Русија и Кина се спротивставија на вклучувањето на пет лица на списокот со санкции на ОН во однос на Северна Кореја“, рече нашиот соговорник.

Според друг извор, кој ја потврди информацијата, за да се донесе одлука потребен е консензус од сите 15 членки на Советот за безбедност на ОН .
Минатата недела, САД предложија воведување санкции на ОН против пет лица поради врските со Северна Кореја. Минатата среда американските власти воведоа еднострани санкции против руската компанија „Парсек“ , која ја обвинија дека доставува стоки и технологија за севернокорејската ракетна програма. На „црната листа“ се најдоа и седум лица – еден руски и шестмина севернокорејски државјани кои живеат во Русија и Кина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Белата куќа со коментар за кандидатурата на…

Џон Кирби, координатор за стратешки комуникации во…