Објавено на:

Русија и Кина се здружија против САД и ја блokираа листата за caнкции на Американците

t

Русија и Кина ја блокираа иницијативата на САД за вклучување на пет лица на листата на санкции на ОН поради врските со Северна Кореја, изјави извор од Советот за безбедност на ОН.
„Русија и Кина се спротивставија на вклучувањето на пет лица на списокот со санкции на ОН во однос на Северна Кореја“, рече нашиот соговорник.

Според друг извор, кој ја потврди информацијата, за да се донесе одлука потребен е консензус од сите 15 членки на Советот за безбедност на ОН .
Минатата недела, САД предложија воведување санкции на ОН против пет лица поради врските со Северна Кореја. Минатата среда американските власти воведоа еднострани санкции против руската компанија „Парсек“ , која ја обвинија дека доставува стоки и технологија за севернокорејската ракетна програма. На „црната листа“ се најдоа и седум лица – еден руски и шестмина севернокорејски државјани кои живеат во Русија и Кина.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинските воени сили се заканиле на границата…

Гувернерот на Курската област Роман Старовојт изјави…

Кина кон земјите од Г7: Гледајте си…

Пекинг го отфрли барањето на Г7 да…

Официјално: Русија денеска го прекина снабдувањето со…

Рускиот извоз на електрична енергија во Финска…

Русија дозволи евакуација на ранети од Азовстал:…

Руската армија воведе прекин на огнот во…

Лукашенко: Веќе се формирани единици од илјадници…

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко изјави дека…