Објавено на:

Русија и Кина се здружија против САД и ја блokираа листата за caнкции на Американците

t

Русија и Кина ја блокираа иницијативата на САД за вклучување на пет лица на листата на санкции на ОН поради врските со Северна Кореја, изјави извор од Советот за безбедност на ОН.
„Русија и Кина се спротивставија на вклучувањето на пет лица на списокот со санкции на ОН во однос на Северна Кореја“, рече нашиот соговорник.

Според друг извор, кој ја потврди информацијата, за да се донесе одлука потребен е консензус од сите 15 членки на Советот за безбедност на ОН .
Минатата недела, САД предложија воведување санкции на ОН против пет лица поради врските со Северна Кореја. Минатата среда американските власти воведоа еднострани санкции против руската компанија „Парсек“ , која ја обвинија дека доставува стоки и технологија за севернокорејската ракетна програма. На „црната листа“ се најдоа и седум лица – еден руски и шестмина севернокорејски државјани кои живеат во Русија и Кина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров: Кина го предложи досега најразумниот мировен…

Кина го предложи досега најразумниот мировен план…

Јакимовски: Ни на Америка, ни на свети…

Граѓаните можеа да нѐ тестираат, како претседателски…

Руските банки ќе ги простат кредитите на…

Банките самостојно ќе ги отпишуваат кредитите на…

Нова скандалозна изјава на Медведев: Ликвидација на…

Украинското раководство ќе се соочи со судбината…

Богатите станаа уште побогати: Ова е најбогатиот…

Вагит Алекперов, поранешниот претседател на нафтената компанија…