Објавено на:

Русија и Кина се здружија против САД и ја блokираа листата за caнкции на Американците

t

Русија и Кина ја блокираа иницијативата на САД за вклучување на пет лица на листата на санкции на ОН поради врските со Северна Кореја, изјави извор од Советот за безбедност на ОН.
„Русија и Кина се спротивставија на вклучувањето на пет лица на списокот со санкции на ОН во однос на Северна Кореја“, рече нашиот соговорник.

Според друг извор, кој ја потврди информацијата, за да се донесе одлука потребен е консензус од сите 15 членки на Советот за безбедност на ОН .
Минатата недела, САД предложија воведување санкции на ОН против пет лица поради врските со Северна Кореја. Минатата среда американските власти воведоа еднострани санкции против руската компанија „Парсек“ , која ја обвинија дека доставува стоки и технологија за севернокорејската ракетна програма. На „црната листа“ се најдоа и седум лица – еден руски и шестмина севернокорејски државјани кои живеат во Русија и Кина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руската армија ќе обезбедува африкански регион богат…

Три земји се согласија, со помош на…

Лукашенко: Ако на браќата Руси им треба…

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека неговата…

(Фото) Протести во Приштина: Албанците им порачуваат…

Во американската амбасада во Приштина во моментов…

Зеленски верува дека украинската армија може да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја опиша интензивната…

На денешен ден во 1994 година Македонија…

На денешен ден во 1994 година Македонија…