Објавено на:

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка на 100 милијарди долари!

t

Русија и Турција потпишаа “патоказ за економска соработка” со кој се предвидува зголемување на трговската размена меѓу двете земји на 100 милијарди долари, изјави турскиот лидер Реџеп Таип Ердоган.

„Претходно изјавивме дека нашата цел во трговијата е сто милијарди долари. Во таа насока сакаме да ја развиеме нашата соработка во областа на енергетиката, трговијата, туризмот и земјоделството“, рече Ердоган.

Тој прецизира дека турскиот министер за трговија и вицепремиерот на Русија Александар Новак потпишале меморандум за разбирање во Сочи, „еден вид патоказ за трговски и економски односи“.

Претседателите разговарале и за користењето на картичката „Мир“ во Турција. Според Ердоган, постигнат е сериозен напредок во ова прашање и дека пет турски банки продолжуваат да работат на постигнување на оваа цел.

Покрај тоа, двајцата претседатели се осврнаа на меѓународната агенда.

Така, Ердоган повторно го потсети Путин на можноста да организира средба со Владимир Зеленски. Тој изрази уверување дека украинската криза може да се реши со преговори.

Турскиот претседател посочи и дека Русија се придржува до фер пристап кон Анкара за сириското прашање и ја изразува својата поддршка во борбата против тероризмот.

Претходниот ден Путин и Ердоган разговараа во Сочи. Меѓу другото, лидерите на двете земји договорија делумна исплата во рубли за испорака на руски гас за Турција.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Прашуваат Американци каде е Украина, а…

На почетокот на руско-украинската војна, водител прави…

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…