Русија лансираше нов воен сателит

t

Вселенското летало е успешно поставено во својата целна орбита, соопшти Министерството за одбрана на земјата.

Ракетата „Сојуз-2.1б“ со воено вселенско летало беше минирана од космодромот Плесецк на северот на Русија во саботата вечерта, соопшти Министерството за одбрана на нацијата.

Според нејзиното соопштение, лансирањето на ракетата-носач се одвивало според планираното. Во проценетото време, военото вселенско летало беше успешно поставено во својата целна орбита и предадено на контрола на копнените објекти на вселенските трупи на Воздухопловните сили.

„Воспоставена е и одржувана стабилна телеметриска врска со вселенското летало“, соопшти Министерството, додавајќи дека системите на бродот функционираат нормално.

Откако леталото беше во орбитата, разузнавачите на Воените вселенски сили (MSPF) почнаа да ги анализираат и обработуваат информациите за новиот вселенски објект, се вели во соопштението. Видеото од полетувањето на ракетата го објави министерството.

Лансирањето на ракетата носач „Сојуз-2.1б“ го следеа 45 ученички од интернатот во Москва и Санкт Петербург на Министерството за одбрана и од претседателското кадетско училиште во Кизил, кои беа поканети на обиколка на космодромот, пренесе ТАСС, цитирајќи го. воен оддел. Еден ден претходно, персоналот на космодромот, наводно, им ја покажал на студентите ракетната рампа, зградата за склопување и тестирање и капацитетите за ракетата носач Ангара.

Претходното лансирање на Сојуз-2.1б беше пријавено на 27 октомври од истиот космодром Плесецк во регионот Архангелск. Ракетата носеше неколку вселенски летала за руското Министерство за одбрана. Точната цел и број на уреди, како и нивните можности, не се откриени.

Според руската вселенска агенција Роскосмос, вкупно 67 лансирања на ракети Сојуз-2.1б биле извршени од 27 декември 2006 година до 25 ноември 2023 година, со што во орбитата биле испорачани 577 вселенски летала.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин: Русија мора секогаш да биде чекор…

Русија мора секогаш да биде чекор понапред…

Путин: Руската одбранбена индустрија ги исполнува задачите…

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека руската…

Членките на НАТО кои се соседи со…

Шест земји членки на НАТО, кои се…

Столтенберг го повика НАТО да ги укине…

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ја…

Русија редовно одржува вежби на стратешките нуклеарни…

Русија редовно одржуваше и продолжува да одржува…