Русија објави детали: Хиперсоничната ракета “Дагер” уништи високо заштитен подземен арсенал – Дострелот бил поголем од 1000 километри

t

Министерството за одбрана на Русија ги објави сите детали за борбената употреба на хиперсоничнаta ракета.

Од воздушно-ракетниот хиперсоничен комплекс 9-А-7660 кама, беа уништени подземните заштитени складишта за авионско оружје и борбени единици за ракетни системи точка-У во Дељатин во Ивано-Франковската област и големи складишта за гориво во Константиновка во Николајевска.


Хиперсоничната ракета „Дагер“ била користена со дострел поголем од 1.000 километри, а летот траел помалку од 10 минути.

Благодарение на хиперсоничната брзина и ултра високата кинетичка енергија, боевата глава на ракетата „Кинжа“ уништи заштитен подземен арсенал, лоциран во планинска област, а бил изграден во советско време за складирање на специјална муниција и проектили.

Уништувањето на големото складиште за гориво во Константиновка е извршено со хиперсонична ракета „Дагер“ поради нејзината невидливост и затоа што ниту еден противвоздушен и противракетен одбранбен одбран на непријателот не може да го собори.

Борбената употреба на Хиперсоничниот комплекс „Дагер воздушно-ракетен“ ја потврди неговата ефикасност во уништувањето на високо заштитени специјални непријателски цели. Ударите на овој авијациски ракетен систем врз објектите на воената инфраструктура на Украина за време на специјалната воена операција ќе продолжат.

Комплексот Dagger се користи со конвенционална боева глава, иако експертите се добро запознаени со можностите на ова оружје, не само во однос на дострелот, туку и во однос на видот на полнење, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковид амнестија: Во Русија нема да се…

Московските власти ќе престанат да бараат исплата…

(Видео) “Слава на Русија”: Заробени украински војници…

На социјалните мрежи се појави видео од…

Венецуелски пратеник: Европа не може да ги…

Европа нема да може да ја замени…

Италија предлага “Киев да се седне на…

Италија, Унгарија и Кипар предлагаат последното коминике…

Русија потврди: Во воздушен напад бил погоден…

Руските војници отвораат два морски коридори за…