Објавено на:

Русија: Ова е операција, не окупација – Целта е да се исчисти Украина од нацисти

t

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека целите на руската специјална операција за прашањето за демилитаризација на Украина мора да се исполнат, бидејќи тие претставуваат закана за рускиот народ.


Како што рече, рокот за извршување на руската специјална операција ќе го одреди рускиот претседател Владимир Путин во согласност со резултатите и постигнатите цели.
„Целта е денацификација на Украина, а идеалното сценарио би било ако Украина се исчисти од нацистите“, рече тој.


Тој исто така рече дека е апсолутно неприфатливо да се користи терминот „окупација“ кога станува збор за оваа операција.


Зборувајќи за изгледите за целосно уништување на украинската армија, Песков рече дека целта е „неутрализирање на воениот потенцијал на Киев“.
Тој се осврна и на прашањето за можна промена на режимот во Киев, велејќи дека тоа е ексклузивно прашање што треба да го реши украинскиот народ.
Песков рече и дека Кремљ има негативен став кон западните санкции наметнати против Владимир Путин и руските министри.


„Невозможно е да се затвори Русија со железна завеса, може да има проблеми со многу земји, иако тие проблеми постоеја и порано“, рече тој.


Коментирајќи ја средбата меѓу украинскиот и рускиот претседател, Песков рече дека таквата можност не е исклучена доколку Киев е подготвен да разговара за безбедносните грижи на Москва.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Шолц бара светот да се обедини околу…

Германскиот канцелар Олаф Шолц остро ја нападна…

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Трансџендер портпаролот на територијалната одбрана на Украина…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…

Шојгу: Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа…

Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа највисоко…