Објавено на:

Русија опоменува: НАТО да престане да пумпа оружје во Украина

t

Русија повторно апелираше до Западот да престане да пумпа оружје во Украина, предупредувајќи дека дел од тоа оружје, како што се системите „Стингер“, може да падне во рацете на терористите, а дополнително, сето тоа оружје ја загрозува цивилната меѓународна авијација.


„Повторно ги повикуваме земјите од ЕУ и НАТО да престанат со бесмисленото пумпање на неодржливиот режим во Киев со најмодерно оружје за да се избегнат екстремно големи ризици за меѓународната цивилна авијација и другите сообраќајни комуникации како во Европа, така и надвор од неа“, рече руската дипломатија. Портпаролката на Министерството Марија Захарова.

Според неа, пред почетокот на специјалната воена операција, во Украина слетале речиси 50 воено транспортни авиони од САД, Британија, Канада, Полска и Литванија.
Таа потсети и на изјавата на украинските власти дека во последниот месец во Украина пристигнале 2.000 тони модерно оружје, муниција и заштитна опрема.


„Велика Британија неодамна го зголеми бројот на војници распоредени во Источна Европа, додека на Киев му достави над 2.000 противтенковски оружја. Германија се подготвува да испорача повеќе од 2.000 системи за воздушна одбрана „Стрела 2“ како и 500 системи „Стингер“. Дополнително, Берлин ќе издвои илјада противтенковски минофрлачи „Панцерфауст“ и 14 оклопни возила.

„Холандија има намера да испорача 200 „жила“ и 50 „панцерфаусти“, а Словачка планира да испорача оружје во вредност од 4,4 милиони евра“, рече таа.


Треба да се додаде дека Стокхолм има намера да испорача 5.000 единици противтенковско оружје, елеци за панцири, шлемови, пушки Хелсинки 2.500 итн.
„Западот така го виде спроведувањето на договорите од Минск од страна на Киев“, посочи Захарова.


Таа изјави дека системите „жило“, кои Западот и ги достави на Украина, може да паднат во рацете на терористите.


„Не е можно организаторите на овие испораки да не се свесни за зголемената опасност ваквото оружје со висока прецизност да падне во рацете на терористите не само во Украина, туку и во цела Европа. Трансферот на тоа оружје на црниот пазар и во рацете на терористичките мрежи е само прашање на време.

„Преносливите противвоздушни системи претставуваат голема опасност за цивилната авијација и противтенковски наведувани ракети за железничкиот сообраќај и инфраструктурните објекти“, предупреди Захарова.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трамп му вети на Зеленски дека ќе…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп синоќа во…

Мицкоски се сретна со Зеленски во Лондон:…

Премиерот Мицкоски во Лондон се сретна со…

(Фото) Ова е хеликоптерот што Србија ни…

Припадниците на хеликоптерската единица и Министерството за…

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…

Кремљ ги засили мерките за безбедност на…

Безбедноста на претседателот на Русија, Владимир Путин,…