Објавено на:

Русија отвара нови хумантарни коридори за евакуација на цивили од “Азовстал”

t

Руските вооружени сили на 5, 6 и 7 мај од 8 до 18 часот ќе отворат хуманитарен коридор за евакуација на цивили од територијата на металуршкиот комбинат Азовстал во Мариупол, соопшти меѓуресорскиот координативен штаб за хуманитарен одговор.

Во соопштението од централата се додава дека властите во Киев изјавиле дека цивилите биле во подземните објекти на фабриката.

Хуманитарниот штаб додаде дека во наведениот период, руските вооружени сили и формацијата ДНР „еднострано ги прекинуваат сите борбени операции, единиците се повлекуваат на безбедно растојание и обезбедуваат повлекување на цивилите во насоките што ги сакаат, како во Руската Федерација така и во области контролирани од властите во Киев.”

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Толку од офанзивата, Украина се спрема за…

Украинскиот премиер Денис Шмигал изјави дека Украина…

Сијарто: Русија не е на колена, санкциите…

Односите меѓу Европа и Русија по конфликтот…

Ванг ЈИ го потврди стратешкото партнерство на…

Посетата ја потврди стабилноста, соработката и независноста…

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…