Објавено на:

Русија предупредува: Киев подготвува провокација со жито, Западот ги охрабрува

t

Русија: Киев подготвува провокации во силоси со жито.

Службата за безбедност на Украина, охрабрена од западните патрони, подготвува провокации во силоси со цел да ги обвини руските војници за неселективни напади врз цивилната инфраструктура, изјави шефот на Националниот центар за управување со руската одбрана, генерал полковник Михаил Мизинцев.


Во исто време, како што наведе, Западот се обидува што поскоро да извлече жито од Украина, воопшто не грижејќи се што ќе се случи во земјата откако ќе бидат опустошени силосите.

Според Мизинцев, хуманитарната ситуација во регионите под контрола на Киев наскоро ќе стане критична. Тој изјави и дека повеќе од 20 отсто од децата до пет години се неухранети.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уште еден трофеј: Руските воздушни сили соборија…

Руските воздушни сили соборија украински авион МиГ-29…

Полски медиум: Калининград можеше да биде наш,…

Полски "Онет": Калининград можеше да биде наш,…

Путин “удри метла”: Големи промени во командата…

Руското Министерство за одбрана соопшти дека раководството на централните…

(Видео) Тешко на Украинците: Русија објави снимки…

Руското Министерство за одбрана објави снимка од…

Да ја прогласат за народен херој: Украинска…

Војниците поставувале мини кога коза, која побегнала…