Објавено на:

Русија провоцира: Според Лавров Столтенберг нема допир со реалноста

t

„Знаете, одамна не размислував за неговите изјави. Според мене, тој веќе изгуби контакт со реалноста“.
Вака Лавров ги коментираше зборовите на генералниот секретар на Алијансата дека военото присуство на НАТО на источното крило може да се зголеми.

Коментирајќи го потенцијалното воведување нови санкции против Москва, министерот изјави дека Западот е во воена треска.

„Тие само велат: Ќе те казниме ако нападнеш. Ги читате сите тие хистерични формулации во кои Западот го формулира својот став“, им рече Лавров на новинарите.

Тој посочи дека Русија е подготвена на сигурен начин да ги заштити своите интереси и безбедност.

Шефот на руската дипломатија го најави доаѓањето на неговата британска колешка Лиз Трас во Москва во следните две недели.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Илинденска“ Скопје via Москва: Директни пипци од…

Ќерката на вицепремиер во земја членка на…

Кремљ го поздрави ставот на Зеленски за…

Русија денеска позитивно одговори на коментарите на…

Американските бомбардери Б-52 пристигнаа во Романија на…

Американските стратешки бомбардери Б-52, кои во неделата…

(Фото) Ова е хеликоптерот што Србија ни…

Припадниците на хеликоптерската единица и Министерството за…

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…