Објавено на:

Русија прогласена за најголем извозник на пченица во светот

t

Русија прогласена за најголем извозник на пченица во светот.

Рускиот претседател Владимир Путин на Евроазискиот економски форум во четвртокот рече дека Русија сè уште е водечки светски извозник на пченица.

Станавме апсолутно конкурентни на глобално ниво, на светските пазари. Земјите како САД или Кина произведуваат повеќе, но и трошат повеќе, додека Русија стана број еден на странските пазари, рече Путин.

Напомена и дека Русија порано откупувала пченица, а сега е најголем извозник.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Стејт департментот тајно го предупредил Конгресот за…

Стејт департментот тајно го предупреди американскиот Конгрес…

Зеленски дециден: Нема мир додека Русија не…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска ја отфрли можноста за…

Орбан: Оваа војна може да стави крај…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека не…

Русија распореди авиони МиГ-31 со хиперсонични ракети…

Три авиони-пресретнувачи МиГ-31 со хиперсонични ракети воздух-земја…

САД, ЕУ и Канада бараат руските дијаманти…

САД, ЕУ и Канада бараат руските дијаманти…