Објавено на:

Русија со одговор до НАТО: Не се прифаќа колективниот одговор на земјите членки, нема да има колективна одговорност

t

Москва не може да го прифати колективниот одговор на земјите-членки на НАТО за почитување на принципот на неделивост на безбедноста и чека детална реакција од секоја земја до која е испратено писмото, се вели во соопштението објавено на веб-страницата на руското Министерство за надворешни работи.

На 10 февруари, генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и европскиот министер за надворешни работи Јосеп Борел ни го испратија она што го презентираа како одговор на писмото од рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров испратено на 28 јануари за спроведување на принципите на еднаква и неделива безбедност од страна на западните земји.

Конкретна реакција на директно поставеното прашање во добиените „документи“ нема. Наместо тоа, ни се предлага да влеземе во дијалог за зајакнување на безбедноста“, се вели во соопштението на портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова.

Таа потсети дека писмото од шефот на руската дипломатија е испратено до министрите за надворешни работи на 37 земји во Европа и Северна Америка. Посебно е нагласено дека Москва очекува детален одговор на ниво на секоја држава.

„Затоа, не можеме да прифатиме „колективен“ одговор кој потсетува на „колективна одговорност“. Очекуваме детална реакција на прашањето што го поставивме од секој адресант“, се наведува во соопштението.

Захарова посочува дека руската страна не им се обратила лично на Столтенберг и Борел.

„Под документите на ОБСЕ и Русија-НАТО, во кои е фиксиран принципот на неделивост на безбедноста, се потписите на лидерите на државите и владите на соодветните земји. „Државите сами учествуваат во ОБСЕ и затоа се обврзаа да не ја зајакнуваат својата безбедност на сметка на безбедноста на другите“, рече таа.

ЕУ инсистира Русија да размисли за колективен одговор

Европската унија инсистира Русија да размисли за заеднички одговор на писмото на Лавров, изјави портпаролот на ЕУ Петер Стано.

„Зазедовме јасен став. Членките на ЕУ добија писма со одредени барања и прашања. „Одлучивме да му одговориме на министерот Сергеј Лавров со заедничко писмо потпишано од (европскиот министер за надворешни работи Јосеп) Борељ“, рече Стано.
Тој прецизира дека „писмото доставено во име на шефицата на европската дипломатија, ја содржи пораката на сите 27 членки на ЕУ“.

„Не знам дали Лавров го прочита тој одговор кога се изјасни, но мислам дека ако партијата е заинтересирана да го реши конфликтот преку дипломатски напори, како што треба да биде случајот денес во 2022 година, тогаш нема да се фокусира на формат.“, ќе ја анализира содржината и ќе размисли за предлозите“, истакна Стано.

Да потсетиме, министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Лавров на 28 јануари испрати писмо до шефовите на дипломатиите на Соединетите Американски Држави, Канада и бројни европски земји, во кое ги образложи принципите на неделивоста на безбедност. Потоа побара одговор од секоја земја поединечно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова провокативна изјава на Медведев: Русија да…

Русија треба да направи се за да…

Кина до НАТО: Добро размислете што правите…

Кина го советува НАТО да размисли за…

НАТО се обврза да обезбеди воена помош…

НАТО официјално се обврза да обезбеди воена…

Бајден: НАТО е помоќен од било кога

Претседателот на САД, Џо Бајден на отворањето…

Ердоган смета дека НАТО не треба да…

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави…