Објавено на:

Русија со предлог за Украина: Утре да се организираат хуманитарни коридори од Мариопол – претставниците на ОБСЕ, ОН и Црвен Крст да ја следат ситуацијата на терен

t

Со цел да се спасат цивилите, Министерството за одбрана на Русија најавува отворање на хуманитарни коридори од Мариопол на 21 март во 10 часот, во источниот и западниот правец (според договорот со Киев).

Од 10 до 12 часот се предлага да се организира заминување на украинските воени и странски платеници од градот без оружје (во овој случај гарантирано спасуваат животи).

Потоа хуманитарните конвои треба да поминат низ градот и да ги евакуираат цивилите.

Поканети се претставници на ОН, ОБСЕ, Црвениот крст да ја следат оваа хуманитарна операција „на терен“.

Министерството за одбрана го повикува Киев да биде внимателен и да ги откаже претходно издадените упатства кои ги обврзаа милитантите во Мариупол да се жртвуваат.

Министерството за одбрана инсистира да добие писмен одговор од Киев пред 5 часот наутро за предлозите дадени за Мариупол. – соопштуваат од руското Министерство за одбрана.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Путин планира нуклеарен тест во близина на…

Се стравува дека рускиот претседател Владимир Путин…

„Се отвора втор фронт“ против Русија: Молдавија…

Според нивните зборови, менторите му наложиле на…

Цареви! Руските пренкери ѝ се јавија на…

Претседателот на Молдавија до руските пренкери: Подготвени…

(Видео) Ковачевски за “Инфомакс”: Се согласувам со…

На прашање на Инфомакс дали премиерот Ковачевски…

Рускиот Рибар: Украинците користат американска технологија, секоја…

Руски "Рибар" на Твитер детално ја објаснува…