Објавено на:

Русија ја стави во ред Централноафриканската Република

t

Русија за една година воспостави ред во Централноафриканската Република, што Западот не може да го направи со децении, изјави во интервју за Спутник амбасадорот на оваа африканска република Леон Додону-Пунагаза.

„Централноафриканската Република е суверена држава која има право да избере со кого ќе биде пријател. Тоа е наше право. Со Французите, Американците и другите – колку години сме пријатели и што направиле тие? А Русија, колку време е во ред? За една година? „Она што тие (Французите и Американците) не успеаја да го направат со децении, Русија го направи за една година“, рече тој.

Амбасадорот и се заблагодари на Русија што одговорила на повикот за помош.

„Ние сме благодарни на Русија, бидејќи ситуацијата беше ужасна. Можеш да седиш и да ги убиеш твоите родители или твоето семејство пред тебе. Тоа беше невозможно. „Русија го слушна нашиот плач и дојде на помош“, изјави Леон за Додона-Пунагаза.

Да потсетиме, властите на Централноафриканската Република се борат против бунтовниците, меѓу другото, и со поддршка на мировната мисија на ОН.

Амбасадорот на Русија во Централноафриканската Република Александар Бикантов во интервју за Спутник изјави дека владините сили успеале да ја преземат контролата врз ситуацијата во земјата. За тоа заслужуваат и руски инструктори кои се во републиката.

За нивниот престој таму бил информиран и Советот за безбедност на ОН.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров: Во Европската унија нема демократија туку…

Во Европската унија нема демократија туку „дисциплина…

Зеленски е задоволен: Се бориме со втората…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека војната со Русија…

Османи: Дискусиите за исклучување на Русија од…

Дискусиите за исклучување на Русија од ОБСЕ…

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на…

Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ…

Русија ја презема контролата над големиот аеродром…

Претседателскиот декрет ги префрли акциите на Аеродромот…